Nasza kasza!

Witam w kuchni pełnej niespodzianek, witam pana Wacława...."

Jesteście już zmęczeni obieraniem w kółko ziemniaków?

Jedzenia ich po raz kolejny i po raz kolejny uczucia pełności,

Które tak szybo mija i znowu jesteście głodni po paru godzinach?

Chcecie zacząć jeść coś pożywnego i zdrowego a zarazem tradycyjnego?

Jeśli odpowiedzieliście na sobie na wszystkie pytania TAK, oznacza to

że ten artykuł jest dla was wprost wymarzony. Dziś dowiecie się

Czemu warto jeść kasze? Jak ją gotować, zobaczycie ile jest rodzajów kaszy

i co można z niej wyczarować, a można wiele...


Nasza-kasza

Wystarczy, że przejdziemy się do pierwszego lepszego sklepu spożywczego, żeby naszym oczom ukazał się niemal nieskończony wybór kasz. Jest ich naprawdę mnóstwo, a każda ma unikalne właściwości, wpływ na nasz organizm i sposób przygotowania. Ale czym tak w ogóle są kasze?

Najprościej rzecz ujmując kasze to produkty otrzymywane z przemiału ziarna zbóż. W sprzedaży znajduje się Kurpy, czyli całe ziarna, oraz ziarna po obróbce mechanicznej, kasze rozdrabniane(kasze drobne), lub spłaszczane, np. płatki owsiane. Należy tu zaznaczyć, że sposób obróbki przemiału ma znaczący wpływ, na wartości odżywcze kaszy, kasze krupy, czyli całe, mają większą wartość, wynika to z tego, że nie jest naruszona „otoczka” ziarna, czyli warstwa aleuronowa, w której znajdują się, witamina B1,B2, PP i składniki mineralne takie jak fosfor i żelazo. Kasza, jako jest produktem o wysokiej zawartości skrobi jednocześnie wysoka zawartość błonnika i stosunkowo niski indeks glikemiczny sprawia, że posiłek zawierający kaszę jest bardzo sycący i na długo zaspokaja głód.

Rodzaje kasz

Jak już zdążyłem wspomnieć, jest wiele rodzajów kasz, wynika to z wielu rodzajów zboża, które można zastosować, oraz obróbki. Postanowiłem wnieść szczyptę porządku do chaosu panującego w naszej świadomości konsumenta. Ale na początek pomyślałem, że należy się bliżej przyjrzeć każdemu z rodzajów kasz, kasze tu podane są uporządkowane ze względów na największą wartość odżywczą.

Kasza gryczana

Jest wytwarzana z ziaren gryki, występuje w formie całej, krupy, można ją spotkać, jako paloną i niepaloną, najczęściej spotyka się tą pierwszą. Kasza niepalona zawiera o 50% więcej witamin B1 i B2 od kaszy palonej, wynika to z prostej przyczyny sam proces technologiczny powoduje utratę tych witamin, przez działanie wysoką temperaturą. Możemy też spotkać kaszę gryczaną drobną, wtedy mówimy o kaszy gryczanej łamanej lub po prostu „Krakowskiej” . Kasza gryczana jest dobrym źródłem białka roślinnego, witamin B1 i PP, oraz wapnia, żelaza, fosforu, potasu i magnezu.

Kasza Jaglana

Wytwarza się ją po przez łuskanie ziarna prosa, jest jedną z najstarszych znanych człowiekowi kasz, jest też zaraz po gryczanej najzdrowsza. Co prawda posiada niewielką ilość błonnika ale za to jest doskonałym źródłem energii aż 65% tej kaszy stanowi skrobia, zawiera około 10 - 11% białka (mniej niż jęczmienna i pszenna). A teraz dwie najbardziej znaczące dla tej kaszy właściwości, nie zawiera glutenu, więc jest idealna dla osób na diecie bezglutenowej. Tak jak pierwsza zaleta odnosi się do około 1% populacji ludzkiej tak druga odnosi się do nas wszystkich kasza jaglana jest zasadotwórcza.

Tą właściwość możemy wykorzystać chcąc zachować równowagę kwasowa zasadową w naszej diecie.

(tak tak… to właśnie dlatego kładziemy pomidorka czy ogórka na kanapkę z wędliną… bo są zasadotwórcze)

Kasza jęczmienna

Jak sama nazwa wskazuje jest produkowana z jęczmienia. Jest najpopularniejszą z kasz w Polsce, występuje w trzech podstawowych odmianach. Jaką pęczak (lub pecak), czyli Kurpy (całe ziarna), oraz jako perłowa i łamana(inaczej wiejska). Jaglaną perłową (inaczej mazurska) produkuje się w 3 gatunkach:, jako grubą, średnią i drobną, natomiast łamaną, jako łamana niestandardowa, zwana też mieszaną, gruba, średnia i drobna. Spotkać tez można kaszę perłową paloną oraz w formie płatków jęczmiennych. Jest ona dobrym źródłem witaminy PP (niacyny), która skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi, zawiera dużo rozpuszczalnego błonnika.

Oczywiście największą wartość ma pęczak, a dalej im mniej rozdrabniana kasza tym większa wartość.

Kasza owsiana

Wytwarza się ją z owsa, posiada białka tyle, co gryczana, składników mineralnych tyle, co jęczmienna, najbardziej znana forma tej kaszki to płatki owsiane, które pewnie większość z was kojarzy z dzieciństwa, występuje też w formie krupy i jako kaszka drobna łamana.

Kasze pszenne, czyli manna (grysik) z nieba….

Jest produkowana z pszenicy i jest jedną z najbardziej znanych kasz. Posiada najmniej wartości odżywczych oraz wysoką wartość energetyczną, co sprawia, że idealnie nadaje się do wszelkich diet. Zawiera znaczącą ilość jodu. Często jest też używana do zagęszczania potraw.

Kasza kukurydziana

Jak sama nazwa wskazuje, produkowana jest z kukurydzy, dostarcza błonnika, witamin B1 i PP oraz beta-karotenu. Jest bardzo popularna w krajach latynoskich. Produkuje się z niej mąkę kukurydzianą, z której później wyrabia się bardzo znane plaski tortilla.

Orientalny wymiar kaszy…..(czyli coś z poza naszych rejonów)

Kuskus

Jest kaszą pochodzącą z północno zachodniej Afryki, jest otrzymywana ze specjalnego rodzaju pszenicy (pszenicy twardej- pszenicy durum) Początkowo był odpadem powstającym z produkcji mąki w glinianych moździerzach, obecnie proces jego produkcji jest unowocześniony. Zawiera duże ilości białka i węglowodanów, jest bardzo prosta w przygotowaniu, nie wymaga gotowania, wystarczy ją zalać wodą i odstawić na chwilę pod przykryciem. Jest bardzo wydajna i mocno energetyczna.


Quinoa (Matka zbóż)

Dałbym sobie głowę uciąć że nie słyszeliście o tym rodzaju kaszy.

Jest to kasza produkowana z Komos-y ryżowej(Komosa ryżowa). Uprawiana w Ameryce Południowej i jeśli zastanawialiście się kiedyś, co jedli Inkowie to na pewno jedli ten rodzaj kaszki. posiada największą zawartość białka. Zawiera więcej wapnia niż mleko i najwięcej tłuszczów spośród wszystkich zbóż. Stanowi bardzo dobre źródło żelaza, fosforu, witaminy E i witamin z grupy B. Polecane w połączeniu z innymi zbożami lub w postaci mąki. Jest bezglutenowa!!!!

Kasza

Zborze

Kasze całe

Kasze drobne

Kasze gniecione

Gryczana

Gryka

Gryczana

- Palona

- Niepalona

Krakowska(łamana)

Brak

Jaglana

Z prosa

Jaglana

Brak

Brak

Jęczmienna

Z jęczmienia

Pęczak

Perłowa

Perłowa prażona

(gruba, średnia, drobna)

Łamana

(inaczej wiejska)

(gruba, średnia, drobna)

Płatki jęczmienne

Owsiana

Z owsa

Cała

Łamana

Płatki owsiane

(zwykłe, górskie, błyskawiczne)

Manna

Z pszenicy

Brak

Manna

Płatki przeniczne

Kukurydziana

Z kukurydzy

Brak

Kukurydziana

Płatki kukurydziane

Quinoa

Komosa ryżowa

Brak

Quinoa

Brak

Kuskus

Pszenica twarda

Brak

Kuskus

Brak


Ogólne zasady gotowania kasz

Przed ugotowaniem kaszę należy oczyścić,. W tym celu kaszę drobne a także gryczaną wystarczy tylko odsiać z mącznego pyłu. Natomiast kaszę grube jak ryż, pęcak, kasza jaglana, wymagają starannego wypłukania w ciepłej wodzie i dokładnego odsączenia. Gotowanie na sypko kaszy gryczanej, manny i kaszy krakowskiej należy poprzedzić zabiegiem o zasadniczym znaczeniu, mającym na celu wytworzenie na ich powierzchni sztucznej osłonki białkowej. Przed gotowaniem można je zatrzeć białkiem. Do odmierzonej kaszy wlewamy białko jaja, dokładnie mieszamy, a następnie wykładamy na blachę i suszymy ok. 20 min w piekarniku rozgrzanym do 70°C. Po wyjęciu dokładnie rozkruszamy i dopiero wówczas gotujemy.


Jedna kasza ugotowana na 3 sposoby??

Właściwie to ile osób czytających ten artykuł wie jak ugotować kaszę? Zastanawia mnie to, ponieważ przy tak ogromnym wyborze kaszy, wszystkich zdrowotnych właściwościach i niskiej cenie, nadal Polacy spożywają mało kaszy, może to wynika z tego że nie wiemy jak taką kasze ugotować??

Przed przystąpieniem do gotowania kaszy powinniśmy ja wypłukać w letniej wodzie celem usunięcia, kurzu, piasku i pustych ziaren. Płucze się tylko całe kasze czyli gryczaną i pęczak!

Nie należy płukać kasz drobnych, ponieważ powoduje to rozklejenie się skrobi, jeszcze przed procesem gotowania. Nie jest to problem jeśli chcemy kaszę rozklejaną, gorzej gdy marzy nam się kasza na sypko a jeszcze przed samy procesem gotowanie nam się rozkleiła.

Zasadniczo kasze możemy ugotować w następujący sposób:


Grube kasze na sypko

Przy grubszych kaszach wystarczy je wypłukać oraz odmierzyć odpowiednią ilość płynu, tłuszczu i soli. Tak jak tłuszcz i sól nie są bardzo ważnymi składnikami tak ilość wody będzie kluczowa. Każda z kasz ma odmienną zdolność chłonięcia wody, co oznacza, że będziemy wykorzystywać rożne proporcje.

(oczywiście ile źródeł tyle opinii wiec nie możecie się spotkać z innymi opiniami, najlepiej sprawdzić samemu)

Kasza gryczana

Na 1 kg surowca użyjemy 1,5 l wody czyli proporcja 1:1,5 (tłuszczu 40g)

Kasza jęczmienna (pęczak)

Na 1kg surowca użyjemy 2,4 l czyli proporcja 1:2,4 (tłuszczu 30g)

(jak będziecie gotować na szklankę dajcie 2 i pół i będzie dobrze, pamiętajcie że kuchnia to nie apteka)

Kasza jaglana

Na 1 kg 1,7 l płynu (tłuszczu 20 g)

Do wszystkich dodamy 12 g soli.

Jeśli chodzi o wodę poloniście się trzymać norm, jeśli chodzi o sól i tłuszcz, nie jest to aż tak istotne.

Oczywiście kasze zawsze wrzucamy na wrzącą się wodę!!!!!! I gotujemy na małym ogniu, często mieszając.

Drobne kasze na sypko

A co jeśli chcemy ugotować kasze drobną na sypko?

Kaszom drobnym, w procesie rozdrabniania została zniszczona otoczka, wrzucenie takiej kasy na wrzątek skończyłoby się rozklejeniem skrobi i wypłynięciem w postaci kleju skrobiowego. Aby temu zapobiec należy takiej kaszce sztucznie przywrócić otoczkę białkową. Aby tego dokonać należy zacierać kaszę, przy pomocy białka kurzego, robi się to następująco, dodajemy białko do kaszy i ją dobrze mieszamy, gdy kasza jest gotowa, wkładamy ja do piekarnika i suszymy. Tak przygotowana kasza jest gotowa do ugotowania.

Na 1Kg kaszy potrzebujemy 2 białka.

Jeszcze jedna drobna uwaga, kasza krakowska czernieje, jeśli posolimy wodę przed ugotowaniem kaszy, dlatego należy ją solić już po ugotowaniu.

Gotując kasze drobne na sypko użyjemy około 2, 5 l (2:2,5) wody na kilogram oprócz kaszy krakowskiej w tym wypadku użyjemy 2l wody na 1kg. (1:2)

Kasze na pół sypko

Kasze na pół sypko to takie które są częściowo rozklejone, możemy to osiągnąć gotując 1kg kaszy w 2 l wody (1:2 np. jedna szklanka kaszy na dwie szklanki wody)

Najczęściej wykorzystuje się kasze na pół sypko do mięs duszonych i deserów.

Kasze rozklejane

Rozklejane gęste

Polega na całkowitym rozklejeniu skrobi, kasze rozklejane gęste stosuje się przy produkcji kostek kaszy, które są dodatkami do zup i mięs. Kostki kaszy wyrabia się z kaszy manny lub krakowskiej. Kasze wrzucamy na gotującą wodę i gotujemy na małym ogniu cięgle mieszając.

Na kaszę w kostce 1 kg kaszy i 1l wody (1:1)

Na mus z kaszy 1kg kaszy 8 lub 9l wody

Kasze rozklejane rzadkie

Taki rodzaj obróbki termicznej wykorzystuje się w celu przy produkcji zup nie podprawianych i kleików. Aby pękła otoczka białkowa i zawarta w ziarnach skrobia wylała się należy wsypać kaszę do zimnej wody i powoli zagotować pod przykryciem.

1 objętość kaszy 6 objętości wody.


Kasza figura….

A zasadniczo nie o figurę mi chodzi a o zdrowie. Ogólnie można powiedzieć że kasza jest bardzo zdrowa, ale oczywiście można by trochę się zagłębić w temat i zapytać na co kasza jest zdrowa ?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo jak się okazuje różne rodzaje kaszy działają w różny sposób na nasz organizm. Np. osoby z chorymi nerkami powinny jeść dużo kaszy manny, która to, dobrze działa na przy chorobach pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, schorzeniach wątroby i trzustki oraz stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Wskazana jest również w chorobach przebiegających z gorączką, schorzeniach nerek i dróg moczowych. Natomiast osoby z nadciśnieniem powinny włączyć do swojej diety kaszę gryczaną. Stosuje się ją w dietach przy zaburzeniach czynności jelit, dolegliwościach układu krążenia, zwłaszcza nadciśnieniu. Dzięki dużej zawartości błonnika osoby z dolegliwościami układu pokarmowego powinny spożywać dużo kaszy jęczmiennej. Kaszka kukurydziana natomiast jest zbawienna dla naszego układu krążenia, zawiera dużo tłuszczów nienasyconych oraz witaminę E, dlatego kaszkę kukurydzianą poleca się w żywieniu niemowląt zamiast kasz pszennych. Warto włączyć ją do jadłospisu chorym na hiperlipidemię, hipercholesterolemię, miażdżycę i w profilaktyce niedokrwiennej choroby serca.
Najsmaczniejsza jest (gotowana na gęsto - rozklejana) z mięsem i warzywami. Natomiast kaszę jaglaną powinny jeść osoby, stosujące dietę bezglutenową, oraz z niedokrwistością. Kuskus jest szczególnie polecany kobietom w ciąży, małym dzieciom i osobą starszym.


Kasza VS ziemniaki

Jestem ciekaw, co jedliście dziś na obiad? I czy były w tym ziemniaki. Zapewne tak, są one częściej spożywane niż kasza czy nawet ryż (ryż też jest rodzajem kaszy). Pomimo tego, że ziemniaki są droższe od kaszy, mniej wydajne, trzeba je obierać i ich wartość odżywcza przy kaszy może się schować w cień, mimo to, że kasza gościła w tej części europy od zawsze a ziemniaki były pożywieniem dla więźniów, bo nikt tego nie chciał jeść…. Pomimo tego wszystkiego kasza staje się produktem egzotycznym na naszych stołach, a wszystko, dlatego że nie można z niej zrobić frytek!?! Spytajcie się siebie, kiedy ostatnio jedliście kasze? Ile znacie dań z kaszy? Co w ogóle wiecie o kaszy?? Po przeczytaniu tekstu powyżej wiecie pewnie dość sporo, ale czy naprawdę to możliwe, że ziemniaki są tak „cienkie” w porównaniu z kaszą? Wystarczy zajrzeć do pierwsze z brzegu tabelki z kaloriami.

Ziemniaki mają w sumie w 100g 87kcl w tym 1, 7 białka 0, 1tłuszczu i 19, 9 węglowodanów tymczasem kasza grzeczna w 100g 359kcl w tym 12 białka 3tłuszczu 70 węglowodanów.

Nawet nie wgłębiając się w to ile mają witamin i mikro elementów ziemniaki już widzimy jak niegodziwym dla naszego zdrowia są one dodatkiem. Nie są szkodliwe, ale są puste! Jak farbowana blondynka próbująca je ugotować.

Produkt

Energia [kcal]

Białko [g]

Tłuszcz [g]

Węglo-
wodany [g]

Ziemniaki

87

1,7

0,1

19,9

Ryż biały

349

6,7

0,7

78,9

Makaron czterojajeczny

383

12

3,4

76,2

Kasza gryczana

359

12

3

70

Kasza jaglana

355

10,5

2,9

71,6

Kasza jęczmienna

358

8

2

74

Kasza jęczmienna pęczak

381

7,9

1,7

83,6

Kasza kuskus

358

13

2

72

Kasza manna

353

8,7

1,3

76,7


Przywracamy kaszę w polskiej kuchni.

Myślę, że udało mi się was zainteresować tematem kaszy a zwłaszcza jej zdrowotnymi właściwościami. Wydaje mi się też, że wiecie już jak kaszę ugotować, ale nie samą kasza człowiek żyje, kasza jest jedynie dodatkiem, wiec jak jeść kaszę? Możemy ją jeść zamiast ziemniaków, ok., ale czy to nie trochę nudne? Pomyślcie sobie, że kasza może być dla polaków tym, czym jest makaron dla Włochów, kilka rodzajów makarony i kilka rodzajów kaszy, no i kilka rodzajów sosów. Nie ma, co owijać w bawełnę na pewno znajdziecie wiele sosów do makaronów, które będą po prostu pasowały do kaszy. Ale czy nie było by o wiele fajniej wymyśleć taki sos samemu ? Zasadniczo uważam, że dobór kaszy też jest ważny, ja osobiście lubię kasze grube wiec gryczaną, która świetnie się komponuje z wszelkimi sosami mięsnymi, oraz kaszę jęczmienną Pęczak, który swoim wyglądem przypomina ryż krótko ziarnisty, ale to nie wszystko, co ma wspólnego z ryżem, potrafi tak jak on przyjąć prawie każdy smak, co oznacza, że jest bardzo uniwersalny. A wiec jak zrobić dobry sos do kaszy?

Trzeba wziąć przepis….. co? Nie! Żadnego przepisu! Trzeba poznać metodę! I zrobić przepis samemu! Długo zastanawiałem się jak przekazać taką metodę i wymyśliłem system, polegający na wzorach. We wzorze na sos do kaszy znajdzie się.


1) Produkt białkowy – Mięso, drób, ryby, owoce morza itd…

2) Warzywa i grzyby

3) Płyn – śmietanka, sos pomidorowy, wywar, w pewnych przypadkach wino.

4) Przyprawa – zioła i przyprawy w celu dodania ostatniej nuty smakowej.

Przykładowy wzór wygląda tak

Produkt białkowy+Warzywa+Płyn+przyprawa= sos

Oczywiście można pominąć warzywa, lub pominąć produkt białkowy, dodawać po kilka różnych przypraw tak jak i różne rodzaje płynów np. sos pomidorowy podprawiany śmietanką. A teraz kilka konkretnych przykładów.

 • Podsmażamy kurczaka, dodajemy cebulę i pieczarki, zalewamy śmietanką i dodajemy imbir (odrobina masła do sosów na śmietance dodaje aksamitny posmak). I mamy kurczaka w sosie imbirowym.
 • Podsmażamy kurczaka, dodajemy groszek z puszki, zalewamy śmietanką i dodajemy koperek. (sól i pieprz jest oczywisty we wszystkich daniach) I mamy kurczaka z groszkiem w sosie koperkowym
 • Podsmażamy kurczaka, dodajemy cebulę i pieczarki, paprykę, zalewamy wywarem z drobiu, dodajemy łyżkę koncentratu i podprawiamy śmietanką, dodajemy odrobinę ostrej papryki. I mamy kurczaka Al.`a strogonow
 • Podsmażamy kurczaka, dodajemy cebulę i pieczarki, zalwamy śmietanką dodajemy curry i mamy kurczaka w sosie curry.
 • Podsmażamy kurczaka, dodajemy kukurydze i czerwoną fasolę, zalewamy zmiksowanymi pomidorami z puszki, dodajemy ostrą paprykę i odrobinę świeżej kolędry i mamy kurczaka po meksykańsku.
 • Podsmażamy wołowinę, dodajemy cebulę, czosnek, fasolę, kukurydzę, zalewamy zmiksowanymi pomidorami z puszki, dodajemy ostrą paprykę i odrobinę świeżej kolędry i mamy Chilli con carne
 • Podsmażamy wołowinę pokrojoną w kostkę dodajemy paprykę i pieczarki, na koniec pokrojonego w kostkę ogórka kwaszonego, zwalamy bulionem wołowym, podprawiamy koncentratem pomidorowym, śmietanką, i dodajemy szczyptę ostrej papryki.
 • Bierzemy jakąś mrożonkę, np. zupę prezydencką, podsmażamy zalewamy bulionem, dodajemy zioła prowansalskie i zagęszczamy. I mamy e…? Zupę prezydencką, która jest sosem do kaszy….
 • Bierzemy banany podsmażamy, flambiurjemu rumem, dodajemy odrobinę cukru i mamy banany na słodko.
 • Bierzemy Ananasa, podsmażamy, flambirujemy rumem, zalewamy sokiem z ananasa i już mamy sos….
 • Smażymy polędwiczki, dodajemy szalotki saute dekarmelizujemy czerwonym winem, dodajmy tymianek i mamy polędwiczki w sosie tymiankowo-jakimś tam…. nazwy też samemu trzeba wymyślać

Tak samo będzie z krewetkami i innymi cudami….

Mógłbym tak przez cały dzień i wy też tak możecie, o to właśnie chodzi, żeby tworzyć własne przepisy, robić samemu smakowite jedzenie. A teraz do garów i gotujcie kaszę i twórzcie do niej nowe sosy….. Przywróćcie kaszę w polskiej kuchni.